• Budoucí spolupráce předpokládá zavedení modelů dodávek – městské dodávkové vozidlo připravené Volkswagen Vans a jednotunové dodávkové vozidlo navržené společností Ford, jakož i od roku 2022 středně velký pick-up model postavený na platformě Ford Ranger.
  • Společnosti očekávají, že budou během celého životního cyklu produktů vyrobeny 8 milionů kopií tří modelů užitkových vozidel, které jsou ovlivněny obchodní spoluprací.
    Od roku 2023 uvede Ford na evropský trh nový elektrický model založený na modulární platformě elektrického pohonu Volkswagen; je plánována víceletá produkce na více než 600 000 kopií.
  • Díky loňské investici společnosti Volkswagen do Argo AI budou Ford a Volkswagen těžit ze spolupráce tím, že budou vyvíjet autonomní vozidla nezávisle na inovativní technologii autonomie Argo AI.
  • Spolupráce nezajišťuje zavedení vzájemných podílů na kapitálu obou společností, očekává se, že to přinese významné zlepšení efektivity obou společností.

VARŠAVA, 10. června 2020 – Společnost Ford Motor Company a Volkswagen AG dnes podepsaly dohody, díky nimž očekávají, že splní rychle se měnící potřeby svých zákazníků v Evropě a dalších regionech. Dohody předpokládají využití doplňkových zdrojů obou společností v segmentech středně velkých užitkových vozidel a užitkových elektrických vozidel.

Plány spolupráce byly poprvé oznámeny společnostmi Ford a Volkswagen v červenci loňského roku.

Korporace očekávají, že Aliance zlepší hodnocení kvality výrobků u současných i budoucích zákazníků, které bude posloužit rychlejší inovace v nabídce vozidel, používání nových technologií, zajištění lepší funkčnosti a nabídka více modelů. Signatáři dohody předpovídají, že stálý nárůst poptávky po užitkových a výkonných elektrických vozidlech v celosvětovém průmyslu zvýší hodnotu produktů obou společností.

Aliance předpokládá:

  • Zavedení středně velkého pick-upu vyvinutého a vyrobeného společností Ford, který od roku 2022 prodá Volkswagen v řadě užitkových vozidel Volkswagen jako Amarok;
  • Posílení postavení obou společností na trhu s užitkovými vozidly od roku 2021 zavedením městského dodávkového vozu založeného na nejnovějším modelu Caddy, vyvinutého a vyrobeného společností Volkswagen Vans, jakož i zavedením jednonunové dodávkové dodávky vytvořené společností Ford;
  • Do roku 2023, zvýšení diverzifikace a rozšíření řady elektrických a bezemisních vozidel Ford v Evropě zavedením modelu vyvinutého na platformě Modular Electric Drive nebo Volkswagen MEB.

Společnosti očekávají, že až 8 milionů středně velkých pick-upů a obou dodávkových vozidel bude spolupracovat během celého životního cyklu produktu.

„Ve světle pandemie COVID-19 a jejího dopadu na globální ekonomiku je více než kdy jindy nutné vytvořit silná spojenectví mezi silnými společnostmi,“ uvedl generální ředitel koncernu Volkswagen Dr. Herbert Diess. – Spolupráce účinně sníží náklady na vývoj, umožní širší distribuci elektrických a dodávkových vozidel na světě a posílí postavení obou společností.

„Aliance se objevuje v dobách velkého nadšení, které doprovází expanzi stále inteligentnějších připojených vozidel ve stále inteligentnějším světě,“ uvedl generální ředitel Ford Motor Company Jim Hackett. – To vytváří skvělou příležitost inovovat a řešit mnoho globálních dopravních problémů a poskytovat jedinečné výhody zákazníkům – i když společnosti čelí většímu výběru, jak využít své peníze.

Ford i Volkswagen si vytvořili vynikající pověst jako výrobci pick-upů a dodávkových vozidel a nabízejí takové populární modely jako Ford Ranger a Ford Transit, stejně jako Volkswagen Transporter, Crafter, Caddy a Amarok.

– Užitková vozidla jsou dnes základem nabídky společnosti Ford, jedná se o oblast, ve které očekáváme posílení aktivit a rozvoje v segmentech, které budou zahrnovat spolupráci s Volkswagen. To oběma společnostem poskytne významné finanční výhody ve fázi vývoje a výroby, “řekl Jim Farley, provozní ředitel společnosti Ford Motor Company. – Ford v příštích 24 měsících nezávisle zavede elektrické verze Transit a F-150 pro komerční zákazníky, kteří stále více potřebují vysoce výkonné modely s nulovými emisemi, připojené k síti, přenášející data, vybavené systémy umělé inteligence.

– Spolupráce s Fordem je klíčovým prvkem naší strategie GRIP 2025+ a součástí současné transformace Volkswagen Vans – řekl Thomas Sedran, generální ředitel Volkswagen Vans. – Dlouhodobá spolupráce s Fordem posílí naši velmi dobrou pozici v segmentu lehkých užitkových vozidel, zejména na hlavních evropských trzích, a je důkazem, že naše plány postupně implementujeme postupně.

Využití platformy Volkswagen MEB v evropské řadě Ford bude dalším základním kamenem strategie společnosti Volkswagen v oblasti šíření elektrických vozidel a dalším krokem pro obě společnosti při plnění závazků Pařížské dohody z roku 2015. Volkswagen a Ford plánují prozkoumat další spolupráci trasy pro vývoj elektrických vozidel.

Ford počítá s uvedením na trh během několika let – od 2023 – 600 000 elektrických vozidel, s využitím architektury MEB, která byla vytvořena pro elektrická vozidla, s cílem omezit prostor a ušetřit. Vozidlo, které navrhne a vyrobí společnost Ford v Kolíně nad Rýnem, bude dalším prvkem celé elektrické řady Mustang Mach-E, která se začne prodávat v roce 2021.

Obě společnosti navíc ve spolupráci s Argo AI vytvoří samostatné oddělení s vysokou produktivitou zabývající se autonomními vozidly na základě technologií vyvinutých společností Argo AI. Minulý týden provedla společnost Volkswagen dříve oznámený investiční plán pro Pittsburghskou společnost Argo AI, na které se Ford již podílel a podílel se na jejích vývojových pracích.

Nezávislá rozhodnutí společností Volkswagen a Ford o investičním závazku v práci Argo AI svědčí o technickém pokroku a pokroku ve vývoji autonomních vozidel, kterého dosáhl přední světový výrobce Argo AI. Ukazují také, jak mohou aliance urychlit vývoj průlomových technologií, které obvykle vyžadují čas a kapitál.

Autonomní pohonný systém Argo AI je prvním, který získal plány komerční implementace v Evropě a ve Spojených státech. Globální dosah společností Ford a Volkswagen poskytne platformě Argo AI největší potenciál pro geografické rozšíření všech známých autonomních systémů řízení. Rozsah a měřítko jsou důležité faktory při vývoji robustního a výnosného autonomního systému řízení.

Dohody Volkswagen a Ford nestanoví zavedení vzájemných podílů na základním kapitálu obou společností, které zůstanou konkurenty na trhu.

Zdroj: Ford Polska