Dekódování VIN

Dekódování VIN

Věděli jste, že všechny informace o daném vozidle jsou zahrnuty v jednom kódu? Při koupi automobilu především toho „z druhé ruky“, je dobře zjistit, kde je VIN a co znamenají jednotlivá písmena a číslice v něm obsažená. S námi dekódování VIN nikdy nebude pro Vás problém.

Co je to VIN?

VIN (Vehicle Identification Number) není nic jiného než číslo karosérie. Je to unikátní číslo každého vozidla přidělené výrobcem. Každá automobilová značka má svůj vlastní kódovací systém. Aby dekódování VIN proběhlo bez jakýchkoliv problémů, měli byste znát několik pravidel, která používají různé značky.
Dekódování VIN. Co tvoří číslo VIN?

Číslo VIN má 17 znaků, které zahrnují číslice a písmena. V kódu však nenajdeme taková písmena jako I, O, Q, aby se nepletly s číslicemi 1 a 0. Dekódování VIN se skládá ze tří sekcí:

• VMI – je globální kód, který identifikuje výrobce (World Manufacturing Identifier). Tento kód se skládá ze tří znaků a určuje výrobce vozidla a region původu.
• VDS – je hlavní kód specifikující vozidlo (Vehicle Descriptor Section) a se skládá z 6 znaků. Jsou tam informace o typu vozidla, podvozku a konstrukce.
• VIS – je sekce detailně odlišující vozidlo (Vehicle Indicator Section) a se skládá z 8 znaků. V celém kódu VIS jsou zahrnuty informace o roku výroby, výrobním závodů a pořadovém čísle.
Kde najít číslo VIN?
Pokud už víme, jak vypadá dekódování VIN nyní otázkou je, kde hledat toto číslo. Ukazuje se, že číslo VIN se v závislosti na modelu vozidla může nacházet v různých místech. Nejčastějším místem umístění VIN je:

• místo styku čelního skla s palubní deskou na straně řidiče
• okolí západky dveří
• pravý blatník
• pravé boční posílení motorového prostoru
• podlaha v okolí pravého předního sedadla
• podlaha kufru na pravé straně

Dekódování VIN není jen nutnost hledat číslo po celém vozidle. Číslo VIN je také v takových dokumentech jako je servisní kniha a registrační doklad v políčku E.
Vědomí zákazníka
Mnoho kupujících ojetá auta často nevěří obchodníkům a sami důkladně prověřují historii vozidla. Ministerstvo vnitra umožnilo všem řidičům prověření historie vozidla přes internet. Stačí mít číslo VIN, SPZ a datum první registrace. Pomocí těchto údajů bude pečlivě zkontrolována značka vozidla, model, rok výroby, platnost technické zkoušky a historie pojištění. Všechny tyto údaje budou užitečné pro všechny kupující ojetých automobilů.
Díky stránce X dekódování VIN nebylo nikdy tak snadné. Stránka má bohatou databázi vozidel, kde jednoduchým a přístupným způsobem je možno získat informace o přesném umístění čísla VIN ve vozidle. Přesvědčte se sami, jak je to snadné.

Číslo VIN je pro mnohé nesrozumitelný řetězec znaků a číslic. Ve skutečnosti je to kód, který obsahuje veškeré informace o automobilu. Dobře je vědět, jak vypadá dekódování VIN a kde se v daném modelu vozidla nachází.

Dekódování VIN: