VIN – co znamená a odkud se vzal

Co znamená název / zkratka

VIN, tj. Vehicle Indentification Number je unikátní identifikační číslo vozidla, které zahrnuje četné a důležité informace o vozidle. VIN obsahuje informace jako m.in:. země výroby, modelový rok, typ pohonu, verze motoru a vybavení.

Odkud se vzal

Čísla VIN byla poprvé použita v roce 1954 ve Spojených státech. Výrobci vozidel už tehdy označovali své vozidla tímto způsobem. Označení tohoto typu začala být používána výrobci v Evropě. Nicméně, první čísla vypadala různě. Teprve v osmdesátých letech (konkrétně v roce 1981) se světoví výrobci spolu s americkými výrobci konečně dohodli na této otázce.

V roce 1981 národní Highway Traffic Safety Administration ve Spojených státech standardizoval formát. Prodané automobily by měly obsahovat 17 znakový VIN, který nebude zahrnovat písmena I (I), O (o) nebo P (q) (aby nedošlo k omylu s čísly 1 a 0).

Proto byl zpracován společný standard, který usnadňuje práci policie, pojišťoven a prodejců ojetých automobilů. Od této chvíle VIN každého vozidla má 17 znaků – písmen a číslic. VIN – co znamená a odkud se vzal.

Před zakoupením je dobře prověřit historie vozidla díky VIN.

Dekódování VIN: