• Nová konstrukce předních sedadel zvyšuje úroveň pohodlí řidiče a spolujezdce
  • Lepší podpora páteře v bederní části a na úrovni pánve, stabilizuje sezení těla a snižuje únavu při delších cestách
  • Cestující na zadních sedadlech těží z lepší podpory, silnějších sedáků a extra nohy
  • Jednodušší ovládání ovládacích prvků a lepší ergonomie snižují stres během jízdy

Při navrhování další generace jazzu se inženýři a stylisté společnosti Honda zaměřili na zajištění většího pohodlí pro řidiče a cestující, což se stalo prioritou při všech rozhodnutích. Současně byla učiněna opatření týkající se designu, stylu a ergonomie, protože si uvědomujeme, že všechny prvky vozu jsou dílem jednoho konstrukčního týmu, jehož výsledkem bylo dosažení nebývalého pohodlí a prostornosti v tomto segmentu a jasný pokrok ve srovnání s předchozí generace.

Klíčem k dosažení vysokých standardů je nově vyvinutá struktura židle, která poskytuje lepší podporu těla. Nová konstrukce nahradila dříve použité pružiny S-pružiny, jak v zádech, tak v sedadlech předních sedadel. Zavedení širšího sedadla umožnilo zvětšit tloušťku jeho obložení o 30 mm, což poskytlo pocit měkkosti ihned po zabrání prostoru. Nová konstrukce a tlustší podšívka umožňují mírné vychýlení sedadla, ale co je nejdůležitější, neumožňují plné využití elastického rozsahu.

Vylepšená konstrukce opěradla poskytuje lepší podporu páteře v bederní oblasti a na úrovni pánve. Tím se snižuje zatížení boků a pasu cestujících při dlouhých cestách. Nová konstrukce sedadla navíc pomáhá udržovat pohodlnou a stabilní polohu při zatáčení a na nerovných plochách.

Nová sedadla jsou užší v horní části opěradla, což poskytuje lepší boční oporu pro záda cestujících. Tato zúžená konstrukce také poskytuje více prostoru mezi předními opěradly a usnadňuje komunikaci mezi cestujícími vpředu a vzadu. Nejnižší bod sedadla je o 14 mm blíže k zemi, což v kombinaci s zaoblenějšími stranami sedadel usnadňuje nastupování a vystupování z vozidla.

„Honda usiluje o to, aby svým zákazníkům poskytovala pohodlí v interiéru a maximální potěšení z cestování,“ řekl Takeki Tanaka, vedoucí projektu Honda Jazz. „Uvažovali jsme o všech prvcích nového jazzu, od materiálů a polohy sedadel, po design auta, a současně jsme studovali anatomii budoucích cestujících, aby jim nabídli výjimečný komfort. Nejnovější jazz ve skutečnosti udržuje pověst prostorného a praktického modelu, nyní sofistikovanějšího, který bude pociťován při každodenním používání. ““

Inženýři a designéři společnosti Honda také spolupracovali na zlepšení pohodlí cestujících na zadních sedadlech. Pohybem závěsů z rámu zadních sedadel je pohovka pohodlnější. Rám sedadla byl změněn, což umožňuje použití podšívky o tloušťce 24 mm.

Ergonomické plánování prostoru

Synchronní provoz týmů při návrhu další generace jazzu umožnil udržet rovnováhu mezi vývojem práce na konstrukci vozu, sedadly a ovládacími prvky, a v důsledku toho zlepšit pohodlí řidiče. Bylo provedeno několik jemných úprav, které významně snižují fyzickou únavu při řízení.

Ergonomická vylepšení zahrnují změnu polohy brzdového pedálu, který je hlubší, uvolnění dalšího prostoru pro nohy a snížení potřeby přizpůsobení polohy sezení. Rovněž byl upraven samotný brzdový pedál, který změnou úhlu o 5 stupňů umožňuje přirozenější polohování nohou a efektivnější ovládání páky pedálu. Současně bylo sedadlo přepracováno tak, aby poskytovalo optimální podporu stehen.

Nastavení pohodlné polohy řidiče je snazší díky zvětšení rozsahu nastavení v podélné ose sloupku řízení, který lze nyní rozšířit o 14 mm blíže k řidiči. Úhel volantu ve svislé ose byl snížen o 2 stupně, takže je nastaven svisle než v předchozím modelu a směřuje více k řidiči. V důsledku těchto změn se rozsah pohybu ramen potřebný k pohodlnému uchopení volantu snížil. Tím se zlepšila poloha ramen vzhledem k sedadlu židle a tato vzdálenost se zvětšila o 18 mm.

Promyšlené úpravy procesu konstrukčního návrhu, které zvyšují pohodlí zadní části kabiny, znamenaly, že cestující ve druhé řadě mohou těžit také z největšího prostoru pro nohy v tomto segmentu (989 mm). To bylo možné díky odsazeným a širším odstupům vedení předních sedadel. Palivová nádrž je umístěna – neobvykle u této třídy automobilů – ve středu podlahy, pod předními sedadly. Díky tomu Jazz udržuje extrémně funkční systém sklopení zadních sedadel – Magic Seats, který umožňuje zvedání a spouštění sedadel v mnoha konfiguracích a flexibilní tvarování nákladového prostoru.

Použitím všech možných způsobů, jak zlepšit pohodlí cestujících a zvýšit ergonomii a prostornost interiéru, a především začleněním těchto předpokladů do každé fáze procesu navrhování, vytvořila společnost Honda nový, atraktivní návrh v segmentu kompaktních automobilů. Výsledkem je zcela nový hybridní městský vůz, který vyhovuje potřebám moderních zákazníků a kombinuje výjimečnou ekonomiku s mimořádnou každodenní funkčností.

Zdroj: Honda

Dekódujte číslo VIN