Řešení Fordu je navrženo tak, aby chránilo čistý vzduch tam, kde je to nejvíce potřeba, a to pomocí nového hybridního systému plug-in s hybridními vozy, který jede bez emisí, když jedete v citlivých zónách.

Přepravní vozy Transit Custom Plug-In Hybrid (PHEV) využívající údaje o poloze v reálném čase se automaticky přepnou do režimu elektrické jízdy, jakmile jedou do definovaných oblastí, jako jsou zóny dopravní zácpy, zóny s nízkými emisemi – což pomůže snížit znečištění ovzduší ve městech.

Geofencing Ford však není jen o centrech měst: provozovatelé vozidel mohou také vytvářet vlastní „zelené zóny“, aby podpořili jízdu s nízkými emisemi v blízkosti škol, dětských hřišť a obchodních domů.

Když vozidlo opustí definovanou zónu, může se v daném okamžiku automaticky přepnout do nejvhodnějšího jízdního režimu – například zapněte benzínový motor EcoBoost, abyste vytvořili další elektřinu a rozšířili dojezd vozidla.

Zlepšení kvality ovzduší ve městech

Nízkoemisní zóny se v celé Evropě stávají běžnějšími jako účinný způsob řízení dopadu vozidel na městské oblasti. Během prvních šesti měsíců provozu londýnské ultra nízkoemisní zóny (ULEZ) bylo zjištěno, že oxid dusičitý (NO2) – jeden z nejškodlivějších plynů emitovaných vozidly – byl snížen o téměř 30 procent.

Nedávná studie společnosti Ford zjistila, že elektrické PHEV hybridy mohou významně přispět ke zlepšení kvality ovzduší ve městech: 75 procent vzdálenosti ujeté modely Transit v centru Londýna účastníky studie (provozovatelé Addison Lee Group, British Gas, Metropolitan Police and Transport for London) ) proběhlo v elektrickém režimu s nulovými emisemi. Podobné studie v současné době probíhají v Kolíně nad Rýnem, Německu a Valencii ve Španělsku.

Modul Geofence v Transitu PHEV zaznamenává informace o pohybu pouze v elektrickém režimu v oblastech označených „virtuálním plotem“. Zašifrované informace lze bezpečně sdílet s místními úřady, pokud je třeba prokázat, že vozidlo vyhovovalo přísným normám v zónách s nízkými emisemi a bylo používáno podle místních poplatků.

Hybridní elektrický pohon

Hybridní dodávka Transit Custom Plug-In Hybrid a Tourneo Custom Plug-In Hybrid jsou první vozidla ve své třídě, která používají plug-in hybridní pohon (PHEV). Baterie s kapacitou 13,6 kWh zajišťuje dosah bez emisí až 56 km (počítáno v cyklu NEDC) pro Transit Custom PHEV a až 53 km (NEDC) pro Tourneo Custom PHEV. Obě vozidla jsou také vybavena benzínovým motorem EcoBoost o objemu 1,0 litru, který může v případě potřeby dobít baterii a prodloužit dojezd na více než 500 km (NEDC). **

Obě vozidla lze plně nabít za čtyři a půl hodiny ze standardního domácího zdroje energie nebo za tři hodiny pomocí účinnější zásuvky střídavého proudu. Dodatečná elektřina je získávána systémem regenerativního nabíjení, když vozidlo zpomalí nebo brzdí. Koncovka Ford Transit Custom Plug-In Hybrid a Tourneo Custom Plug-In Hybrid vstoupila do sériové výroby na konci roku 2019.

Testy Ford v celé Evropě ukázaly, že dodávkové vozy s pohonem PHEV nabízejí majitelům řešení, které je neocenitelné v městském použití, aniž by došlo ke kompromitaci při delších cestách. Vozidla nejsou závislá na infrastruktuře elektrických nabíjecích míst, takže majitelé se nemusí starat o dosah a nemusí se starat o potřebu dobití baterie. To znamená, že mohou plně fungovat v obou světech a těžit z jejich schopnosti řídit v zónách s nízkými emisemi, aniž by obětovali jiné úkoly.

Hnací soustava PHEV také nemá žádný vliv na snížení užitečného zatížení nebo objemu užitečného zatížení ve srovnání s konvenčními naftovými modely.

Zdroj: Ford