6. dubna je den, kdy automobilová navigace v mnoha vozidlech může řidičům dát spoustu problémů. Ukazuje se, že některá zařízení přestaly fungovat. Víme, proč se to stalo. Vše resetováním číslování týdnů, které se koná jednou za 19 let.
Změna počítadla číslování se provádí jednou za 19 let. Ten se konal 6. dubna 2019. To je, když někteří navigátoři mohou způsobit problémy nebo prostě přestat pracovat. Jedná se o týdenní nulovou událost týdenního nulování (WNRO) v satelitním systému GPS.
Ministerstvo digitalizace s odkazem na údaje US Naval Observatory uvádí, že problém s GPS navigací nebude platit pro přijímače GPS, které byly vyrobeny po roce 2010. Starší mohou přestat pracovat a budou muset být odpovídajícím způsobem aktualizovány.
Číslování týdnů
Resetování číslování týdnů lze přirovnat k resetování čítače, když číslo dosáhne 99 999. Na počitadle se zobrazí číslo 0. Zařízení GPS zobrazí informace o takzvaném Nulový týden. To je počítáno od 6. ledna 1980. V praxi to znamená, že GPS nám řekne, že je to 1980. Jdeme zpátky v čase?
Změna počítadla týdenních čísel se provádí jednou za 19 let. To souvisí s daty, které se zapisují, s použitím 10bitového čísla. To znamená, že čítač týdnů je rozsah čísel od 0 do 1023.
Ministerstvo digitalizace také připomnělo, že je nejisté, jak přesně se s těmito změnami vyrovnávají výrobci automobilů a zařízení GPS. Výrobci sami, jako například Garmin a TomTom, udržovali své uživatele v aktuálním stavu s aktualizacemi. Většina výrobců automobilů však poukazuje na to, že změna číslování týdnů nebude mít negativní dopad na používání navigace namontované v automobilech.
Zdroj: auto-swiat.pl
Dekódujte číslo VIN