V mnoha zemích je zasažení ptačí skvrny považováno za věštce, ale trus ptáků na autě může mít na laky vážné důsledky. Naštěstí jsou vozidla Ford v tomto ohledu testována pomocí umělých ptačí trusů.

Syntetické guano vyvinuté v laboratoři bylo připraveno s takovou péčí o realismus, že může dokonce odrážet různou stravu většiny druhů ptáků v Evropě – a tedy odlišnou kyselost.

Vzorky nastříkané na zkušební panely se podrobí stárnutí v peci při 40 ° C, 50 ° C a 60 ° C, aby se simuloval skutečný provoz automobilu zákazníkem v extrémních povětrnostních podmínkách a posune limity ochrany proti korozi nátěrů na kritické parametry . „Test trusu ptáků“ je jen jedním z testů, kterým je lak vystaven. Dalším je test stříkané kyseliny fosforečné smíchané s mýdlovým detergentem a syntetickým pylem pro pozdější sušení zkušebních panelů po dobu 30 minut v pecích při teplotách 60 ° a 80 ° C. Test má pomoci chránit před částicemi ve vzduchu, jako jsou pyly a lepkavá šťáva ze dřeva.

Jarní úklid

Jaro a léto mohou být obzvláště nebezpečné pro laky, nejen kvůli zvýšenému vystavení útokům ptáků, ale laky mají sklon snižovat tvrdost a expandovat při intenzivním slunečním světle. Když se ochladí, zmenšují se a všechny nečistoty, včetně ptačího trusu, pronikají do jejich vnější vrstvy. Pokud zůstanou na vozidle déle, mohou zanechat trvalé stopy, které vyžadují speciální kosmetický zásah.

Přesným výběrem pigmentů, pryskyřic a přísad, které jsou součástí lesklého ochranného laku, zvyšují odborníci společnosti Ford záruku odolnosti nátěrů proti tomuto typu znečištění bez ohledu na počasí.

Vědecký pták guano

Trus ptáků je často černobílý, ale to není vše, co o nich víte. Bílá část je kyselina močová a je ekvivalentní moči vytvořené v močovém traktu pro ptáky. Zbytek je tvořen v zažívacím systému a ačkoli obě složky mohou být vylučovány současně, stává se tak rychle, že se jim nepodaří smíchat.

Další testy na lak na nehty Ford

Mezi další zkoušky laku patří: dlouhodobé vystavení ultrafialovému spektru až 6 000 hodin (250 dní) ve světelné laboratoři – simulace pěti let provozu na nejjasnějším místě na Zemi, testy na posouzení odolnosti vůči vnějším atmosférickým podmínkám: zmrazení při teplotách pod nula, přežití pod zimní polní cestou ve slané komoře s vysokou vlhkostí a vystavené simulovanému znečištění paliva, ke kterému dochází při přetečení při doplňování paliva na čerpací stanici.

Jak čistíte auto ptačí trus?

Ponechání ptačího trusu na automobilové barvě není dobrý nápad. Každý majitel automobilu by měl pravidelně mýt vozidlo houbou a vlažnou vodou s neutrálním pH šamponem a okamžitě z nátěru odstranit jemně vypadající látky. Voskování povrchu jednou nebo dvakrát ročně pomáhá zvýšit odolnost laku vůči nejtěžším leteckým útokům a zároveň chrání jeho lesk.

„Teď, když tolik lidí zůstane doma a jejich auta stojí na parkovištích nečinně, hrozba ptáků je větší než obvykle. Je moudré odstranit špínu před pečením, ale naši zákazníci mohou alespoň ocenit práci, kterou věnujeme ochranný lak. “

André Thierig, manažer, Core Engineering Paint, w Ford of Europe

Dekódujte číslo VIN